Kontija, nedjelja 03.03.2024. (jednodnevni izlet)

23.02.2024. 14:27

Magična Kontija je poseban rezervat šumske vegetacije na površini od 65 hektara koji se nalazi između Vrsara i Kloštra.

Njen prirodni fenomen je šuma bijelog graba, stara više od 140 godina, najbolje sačuvana ovakva vrsta šume u Istri. Uz grab šuma obiluje raznim biljnim i životinjskim vrstama. Naziv Kontija je do današnjih dana ostao od obitelji Colleti (Conte Colleti) u čijem je posjedu šuma bila krajem 18 stoljeća. Šuma je ispresijecana velikim brojem staza od kojih je većina staza biciklistička.

PLAN PUTA:

Staze i putevi nemaju većih uspona i uglavnom su ravni,  tako da ćemo u ukupnoj dužini staze od 15-tak kilometara proći visinsku razliku od 200-tinjak metara. Većinom ćemo hodati stazom Sv. Romualda koji je bio osnivač benediktinskog reda kamaldonjana (zavjet reda je šutnja i samoća).

Na ulazu u šumu su postavljene poučne ploče koje nas obavještavaju da ulazimo u rezervat prirode i upućuje nas na pravila ponašanja. Na stazi ćemo proći i pored špilje oko koje je sagrađen Pirates bar.

Najviša točka izleta je gradina Mukaba, prapovijesno naselje, na kojem su vidljivi ostaci fortifikacija i sa kojeg se pruža jedan od najljepših pogleda na Limski Kanal.

08:45h dolazak osobnim autima i okupljanje na parkiralištu ispred Vile La Reina (dolazi se cestom uz aero park Vrsar)

09:00h pokret u pravcu Kloštra

Duljina staze: cca15 km kružna, ukupne vis. razlike 200-tinjak metara
Zahtjevnost staze:
lagana za hodanje, tehnički nezahtjevna

Predviđeno vrijeme hodanja: 6-7 sati.

Oprema: standardno planinarska

Marenda iz ruksaka. Uzeti sa sobom dovoljnu količinu vode.

Vodič: Mauricio Valić 098861280 (za informacije o izletu slobodno nazvati vodiča)

Troškovi kotizacije: 4 eura

uplata na račun Društva HR29 2380 0061 1400 07662

POZIV NA BROJ: 99

OPIS PLAĆANJA: KOTIZACIJA KONTIJA, IME i PREZIME

PRIJAVE NA IZLET PUTEM POVEZNICE:  https://forms.gle/nMKwMXUit9FZKzgk6

Prijave se primaju do četvrtka 29.02. u 10:00h

Izlet je organiziran za članove HPD „Planik“ Umag i/ili osobe koje imaju uplaćenu članarinu u HPS-u za tekuću godinu. Prijavom sudionik potvrđuje da je upoznat sa zahtjevnosti izleta, da ispunjava zdravstvene, fizičke i tehničke uvjete za sigurno sudjelovanje te da pristupa izletu na vlastitu odgovornost. Sudionik mora poštovati upute i odluke vodiča. U slučaju nepredviđenih okolnosti vodič može promijeniti plan, satnicu ili otkazati izlet.