KARAVANKE, 08.06. – 09.06.2024

03.06.2024. 15:21

Dvodnevni visokogorski izlet u Karavanke (Slo) - Greben Košute Veliki Vrh 2.088m i Veliko Kladivo 2.094m

PRIJEVOZ - osobnim automobilima

OKUPLJANJE - Počivalište Lom, SLO, 7.3o am

POLAZAK: subota 08.06. u 6.00h (Umag-parking Lidl, Buzet...)

POVRATAK: nedjelja 09.06. u večernjim satima

TEŽINA: kondicijski i tehnički zahtjevna staza

TRAJANJE:  1. dan 7-8 sati hoda

2. dan 7-8 sati hoda

PLAN PUTA

Košuta je istaknut i vrlo atraktivan greben u središnjem dijelu 120 km dugog lanca Karavanki koji čini izrazitu prirodnu granicu između Slovenije i Austrije. Zovu ga još i zmajski greben. U ovom dvodnevnom izletu posjetiti ćemo njezine istaknute vrhove.

Polazak iz Istre u smjeru Ljubljana-Tržić-Podljubelj-Matizovec.

Polazna točka gdje ćemo parkirati aute je parkiralište kod kmetije Matizovec (naplaćuje se 5€/dan).

Od polazne točke se penjemo do Doma na Kofcah (1488 m), odakle se, nakon kraćeg odmora uspinjemo na Veliki vrh (Höchturm) 2088m. S Velikog vrha, na kojemu često pasu ovce, pruža se impresivan pogled na susjedni vrh Košuticu, ali i na čitav greben Košute. Sjeverna, austrijska strana grebena strmo se ruši u dubinu otvarajući prekrasne vidike, dok slovenska, južna padina pruža mnogo pitomiju sliku prostranih alpskih pašnjaka s kojih odzvanjaju zvona kravica na ispaši. S Velikog vrha uputit ćemo se natrag grebenom do vrha Kofce gora i zatim se direktno spustiti do taborniškog doma Šija u kojem ćemo provesti noć.

Dom Šija je smješten na planini Šija na visini 1528 m.

Objekt bivše jugoslavenske karaule je preuređen u ugodno mjesto za odmor i osvježenje za sve planinare i ostale zaljubljenike u prirodu.

U nedjelju ujutro nakon doručka krećemo prema vrhu Vetrnik od kojeg dalje zmajskim grebenom prema Velikom Kladivu 2094m i Malom Kladivu 2036m uživajući u nezaboravnim pejzažima.

Zatim nastavljamo dalje preko Malog Turna do Kofce gore gdje se strmim putom spuštamo do planinskog Doma na Kofcah.

Dom se nalazi na panoramskom planinskom pašnjaku Kofce na južnim padinama Košute. Iz doma se otvara prekrasan pogled na cijeli greben i na okolne planine te dio Julijskih Alpa.

U domu ćemo se osladiti domaćim štruklama ili nekim drugim mjesnim specijalitetom. Nakon pauze se spuštamo do kmetije Matizovec i naših automobila.

TRAJANJE:

1. dan 7-8 sati hoda i radimo cca 1200m visinske razlike

2. dan 7-8 sati hoda i radimo cca 700m visinske razlike

HRANA - ruksak/ dom

OPREMA - Standardna planinarska oprema, obavezne gojzerice, štapovi za hodanje, lampa(naglava ili ručna), dovoljne količine vode,zaštita od atmosferija,važeća planinarska i osobna iskaznica

KOTIZACIJA – 15 EURA

CIJENA DOMA 32,00 EURA + 2,00 EUR b.p. (uklj. 2 obroka)

VODIČ - Roberto Špelić 098366121

POMOĆNI VODIĆI - Danijel Maglica i Duško Brdar

PRIJAVE NA: https://forms.gle/Mmj8Vs4Cqoo19LGX7

Prijava se smatra važečom uplatom kotizacije.

Izlet je organiziran za članove HPD „Planik“ Umag i/ili osobe koje imaju uplaćenu članarinu u HPS-u za tekuću godinu.

Prijavom sudionik potvrđuje da se pridržava plana izleta, da je upoznat sa zahtjevnosti izleta, da ispunjava zdravstvene, fizičke i tehničke uvjete za sigurno sudjelovanje te da pristupa izletu na vlastitu odgovornost. Sudionik mora poštovati upute i odluke vodiča. U slučaju nepredviđenih okolnosti vodič može promijeniti plan, satnicu ili otkazati izlet.

imagesl_233517Piotr Skrzypiec_002-002_Eksplozija